“11. juli u Tuzli”: Promovisana knjiga “Svjedok srebreničkog genocida”

U okviru manifestacije “11. juli u Tuzli” koju organizuje Medžlis Islamske zajednice Tuzla, uz podršku Muftijstva tuzlanskog i Grada Tuzla,sinoć je u atriju Centra Muhamed Hevai Uskufi u Dobrnji upriličena promocija knjige “Svjedok srebreničkog genocida” autora Mevludina Hrnjića.

O knjizi koja govori o hronologiji najtežih i najbolnijih sjećanja autora Hrnjića govorili su Fajko Kadrić i Memsudin-ef. Gobeljić.

Promociji su prisustvovali glavni imam hafiz Ahmed-ef. Huskanović, predsjednik Izvršnog odbora dr. Amir Karić, direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja dr. Šefko Sulejmanović, direktor Bibiloteke “Behram-beg” mr. Admir Muratović, profesori Behram-begove medrese, tuzlanski imami, gosti, džematlije i omladina.

Promotor Memsudin-ef. Gobeljić govoreći o knjizi posebno je podcrtao značaj kulture sjećanja i pamćenja, primjećujući da je nakon agresije Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini uložila i ulaže sve svoje raspoložive resurse na ovom polju.

Programima i aktivnostima poput ove promocije jača se i osnažuje kultura pamćenja na genocid i na sve što se dogodilo našem narodu, da se ne bi dogodilo ni nama ni drugima. Poticanje na ovakve poduhvate je ono što trebamo činiti i ubuduće – kazao je efendija Gobeljić. U svom izlaganju emotivno se dotakao momenata koje je i sam proživio tokom agresije na našu domovinu zajedno sa autorom.

O svom doživljaju knjige govorio je književnik Fajko Kadrić. -Narativ je pun detalja, autor bilježi detalje o obući, odjeći, hrani i svemu što je dio ovog bolnog puta ka slobodi. Knjiga je prepuna opisa stanja duša. Ova knjiga pripada porodici memoarske proze, koja svojim narativom njeguje kolektivnu kulturu pamćenja i ona je još jedan kamen u našoj tvrđavi sjećanja, istakao je književnik Kadrić.

Autor Hrnjić prezentira autentično kazivanje o strahovitim događajima koji su vezani za Agresiju na Bosnu i Hercegovinu i Bosansko Podrinje jer je i sam neposredni svjedok genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Tada, dvadesetpetogodišnji mladić, imam Čaršijske džamije u Srebrenici, Mevludin-efendija tri dana nakon što je u svojoj džamiji predvodio posljednju džumu, u koloni kroz šume krenuo iz Srebrenice prema slobodnoj tuzlanskoj teritoriji. On je nakon osamdeset dana lutanja podrinjskim bespućima, što sam, što u grupama i nebrojenim suočavanjima sa smrću uspio stići do Tuzle. O tom putu i svemu čega se sjeća pisao je između korica knjige koja je teško i bolno svjedočanstvo o počinjenom genocidu.

O knjizi i razlozima zbog kojih se odlučio da sva sjećanja i bol pretoči u ovo štivo govorio je i sam autor Mevludin-ef. Hrnjić.

-Ova knjiga je moja životna priča koju sam pomno prenio na papir. Mi preživjeli moramo govoriti, prenositi ono što se desilo zbog generacija koje će doći poslije nas. Moramo pisati zato što čitajući ono što se nama desilo oni će saznati istinu. Nadam se da će nešto od toga i primjeniti, da im se, ne daj Bože, ne desi ono što se nama desilo. Ova knjiga je moj skromni doprinos kulturi sjećanja, kazao je autor Hrnjić.

Jedna od posebnosti ove knjige je i to što je ispisana perom jednog bosanskog imama. Agresija ga je zadesila na imamskoj službi u Srebrenici, a danas je imam u džematu Sniježnica u Medžlisu Teočak. Na 172 stranice smještena je teška priča koja je napisana srcem i dušom čovjeka koji je preživio genocid.

U ime izdavača obratio se direktor Instituta za društvena i religijska istraživanja dr. Šefko Sulejmanović.

Promocija je započela izvedbom kaside „Imami-šehidi“ koju je proučio Nihad-ef. Ibrišević, imam u tuzlanskom džematu Šići. Kasidu je napisao Dževad Ibrahimović, a vid je sjećanja na 23 imama koja su stradala u genocidu u Srebrenicu, te na njih 13 koji su ga preživjeli. Moderator promocije u Dobrnji bio je Ibrahim-ef. Softić.

Manifestacija “11. juli u Tuzli” , u okviru koje je upriličena promocija u Dobrnji, organizuje se u saradnji sa Narodnim pozorištem Tuzla, Institutom za društvena i religijska istraživanja, Koordinacijom boračkih organizacija Grada Tuzla, BZK „Preporod“ Tuzla i JU Specijalnom bibliotekom „Behram-beg“, navedeno je u informaciji MIZ Tuzla.

Komentari