Apelaciono vijeće Suda BiH donijelo je pravosnažnu odluku – Fikret Hodžić nije kriv u slučaju “Respiratori”. Takođe, oslobođena je i njegova kompanija Srebrena malina, preko koje su tokom pandemije nabavljeni respiratori za Federaciju BiH.
Ova odluka dolazi nakon što je Ustavni sud BiH utvrdio da su Hodžiću prekršena ljudska prava i pravo na pravično suđenje, što je dovelo do ukidanja ranije osuđujuće presude.
Podsjećamo, Hodžić je prvobitno bio osuđen na pet godina zatvora, zajedno sa bivšim premijerom FBiH Fadilom Novalićem i bivšim direktorom Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudinom Solakom. Nakon što je Ustavni sud poništio dio presude koji se odnosio na Hodžića, suđenje je obnovljeno, a sada je donesena konačna odluka o njegovoj nevinosti.
TIA






