Direktor Ryanaira Michael O’Leary još jednom je uzdrmao evropsku avioindustriju izjavom da predviđa propast ili preuzimanje Wizz Aira, kompanije koju smatra „strukturalno nestabilnom i finansijski rizičnom“.
U razgovoru za italijanski Corriere della Sera, O’Leary je iznio oštru kritiku poslovnog modela mađarskog niskobudžetnog avioprevoznika, navodeći da je Wizz Air „sam sebi ugrozio budućnost“.
– Tokom pandemije prodali su svoje avione i unajmili ih nazad po visokim cijenama. Posljednjih godina širili su flotu kupovinom aviona od vlastitog glavnog dioničara, a zatim su se obratili bankama za refinansiranje kroz skupe sale-and-leaseback ugovore. Pet godina su bilježili profit od tih transakcija, kao neka vrsta Ponzi šeme: što više rastu, više zarađuju. Ali sada je rast stao i taj model više ne funkcioniše – rekao je O’Leary.
On je dodao da Wizz Air “nema jasan pravac i skače s tržišta na tržište”, podsjetivši na česte i neuspješne pokušaje širenja.
– Pet godina su govorili da će se širiti u Italiji, pa u Beču: i nestali su. Zatim su najavili da će postati broj jedan u Bliskom istoku, pa zatvorili bazu u Abu Dhabiju jer su, zamislite, otkrili da ima pijeska u pustinji. Sada hoće u Kazahstan, pa opet u Poljsku, ali tamo smo mi već duboko investirali. Sve u svemu, izgleda da ove godine neće zaraditi ni jedan euro – izjavio je O’Leary.
Dodao je da im se evropski aerodromi sami javljaju i kažu – “da, Wizz leti odavde, ali strahujemo da ih dogodine više neće biti“.Ryanair preuzeo vodstvo u regiji, Wizz Air jača prisustvo u BiH
Jedna od glavnih borbi dvije kompanije vodi se na prostoru bivše Jugoslavije, uključujući BiH.
Tokom ljeta 2024. Ryanair je prestigao Wizz Air i postao najveći avioprevoznik na prostoru bivše Jugoslavije, a tu poziciju zadržava i dalje. Kompanija ima dominantno prisustvo u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, gdje je nadmašila svog niskobudžetnog rivala, dok Wizz Air ostaje vodeći u Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.
Ipak, dok O’Leary kritikuje, Wizz Air nastavlja sa širenjem – i to upravo u regionu koji Ryanair sve više smatra svojim “dvorištem”. Kompanija Wizz Air je najavila da želi postati najveći avioprevoznik na prostoru bivše Jugoslavije, a ključni korak u tom pravcu bit će otvaranje nove baze u Tuzli.
Baza će omogućiti ponovo uspostavljanje i proširenje linija prema evropskim destinacijama poput Njemačke, Švedske, Švicarske i Austrije, čime će Wizz Air dodatno ojačati poziciju u Bosni i Hercegovini. Radi se o povratku na tržište s kojeg se povukao 2023. godine, nakon zatvaranja bivše baze u Tuzli.
Dvije filozofije – dva pristupa tržištu
Sukob između Ryanaira i Wizz Aira nije samo tržišni, već i ideološki. O’Learyjev Ryanair vodi ultrakonzervativnu politiku troškova, čvrsto se držeći principa profitabilnosti svake rute. S druge strane, Wizz Air njeguje model agresivnog širenja, često ulazeći na nova tržišta uz visoke rizike.
Dok O’Leary predviđa da će njegov konkurent “nestati u tišini”, Wizz Air ulaže u rast u jugoistočnoj Evropi i u BiH, što bi moglo predstavljati test izdržljivosti njegovog poslovnog modela.