Admir Čavalić, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla, diskutovao je o turizmu u Tuzli. Diskusija je bazirana na relevatnim statističkim podacima i otkriva sve zablude koje se stvaraju o Tuzli kao poželjnoj turističkoj destinacije.
Tek 3 odsto noćenja u Federaciji BiH tokom godine pripada ili otpada na Tuzlanski kanton, a u našem kantonu ispred Tuzle je Gradačac.
Čavalić navodi kako se zaključak može izvući na osnovu broja noćenja. Kupači koji, recimo, tokom ljetne sezone dođu na Panonska jezera a ne noće u nekom od registrovanih ugostiteljskih objekata – nisu turisti. Isto je i sa bh.državljanima iz dijaspore koji se kupaju na Panonskim jezerima, a spavaju u svojim stanovima ili kod rodbine.
Replicirala mu je Ana Perić iz SDP-a rekavši kako se tokom ljeta na parkinzima može vidjeti veliki broj autobusa i da je to pokazatelj da turisti dolaze u Tuzli.
Čavalić je rekao da će podržati inicijativu Gradskog vijeća kojom će se tražiti da se broj turista računa po broju prodatih ili zauzetih parking mjesta, a ne po broju noćenja. Ne znamo da li je bilo replike na takvu njegovu inicijativu/prijedlog.
Turizam se vezuje za broj noćenja, a prema statistici, kao što smo već napisali, u Tuzlanskom kantonu je noćilo 3 odsto turista od svih koji su došli u BiH, a ispred Tuzle u tih 3 odsto je Gradačac.
Pogledajte njegovu diskusiju…






