Biser austrougarske arhitekture u Lukavcu

Vila „Solvay“ koja je izgrađena 1912. godine za Lukavac predstavlja jedan od najvećih simbola grda, te je sasvim zasluženo dobila status Nacionalnog spomenika BiH. Nakon projektovanja, a zatim i gradnje, vila „Solvay“ nije bila zamišljena kao stambene zgrada da bi to postala s dolaskom Frica Milera (Fritza Mülera) za direktora lukavačkew tvornice sode. Vila „Solvay“ u Lukavcu je danas poznata i kao Milerova vila u kojoj je pomenuti direktor Fabrike sode živio do 1943. godine.

Prvobitne namjere su bile da se u toj veleljepnoj građevini otvori zdravstvena ustanova, jer je od 1983. godine i gradnje Fabrike sode Lukavac dobio objekte koji su rađeni planski, po urbanističkim načelima, zadovoljavajući stambene, komunalne, infrastrukture i društveno-socijalne potrebe. Tako je podignuta zgrada za radnike i majstore „Majsterhaus“, a zatim i za činovnike „Filipstan“. Izgrađena je i vila „Solvay“ kao reprezentativna građevina s namjenom da bude zdravstvena ustanova.

-Projekat koji je u arhivi Fabrike sode vođen kao „Krankenhaus“, u Lukavac je stigao 21. jula 1911. godine, nakon čega se 26. jula potpisuje protokol o izgradnji bolnice (lječilišta) u Lukavcu. Potom, kako je navedeno, u augustu i septembru iste godine u štampi se govori da je počela gradnja Pasterovog zavoda u Lukavcu. Ako znamo da je dr. Adolf Hempt, kao prvi ljekar na službi u Lukavcu od 1905. godine, kao i da se njegovo ime provlači kroz planove, inicijative i realizaciju izgradnje zdravstvene ustanove ovdje, a potom i u Novom Sadu, onda sa priličnom sigurnošću možemo izvesti zaključak da je ovaj objekat u Lukavcu građen baš s namjerom da u njemu zaživi značajna medicinska ustanova, kakva je Pasterov zavod – navode u Zavodu za za zaštitu i korištenje kulturno-historijskog i prirodnog nasljeđa TK.

Pasterov zavod u Lukavcu iz neponatih razloga nije zaživio, ali se pretpostavlja kako odgovor leži u tadašnjim općim političkim i društveno-socijalnim prilikama u Austrougarskoj monarhiji. Uprkos tome dr. Adolf Hempt je do 1914. godine otvorio u vili „Solvay“ zdravstvenu ustanovu „Fabrikspital“ ili „Werks ambulatorium“, u narodu poznata i kao „mala bolnica“ koja je bila opremljena najsavremenijim medicinskim sredstvima tog vremena.

-Za vrijeme Prvog svjetskog rata, u tom objektu smješten je Stacionar za Austrougarske vojnike, dok je dr. Hempt, kao rezervni oficir službovao kao komandant Vojne bolnice u Trstu. Poslije sloma Austrougarske, dr. Hempt se vratio u Lukavac, gdje se ponovo našao na dužnosti glavnog ljekara. Početkom 1921. godine odlazi u rodni Novi Sad, gdje intenzivira aktivnost na organizovanju Pasterovog zavoda, koji se otvara već 1922. godine. Što se tiče zdravstvene službe, nakon odlaska dr. Hempta u Novi Sad, u Lukavcu dvije godine ordiniraju ljekari iz Tuzle, a 1924. godine za glavnog ljekara u Lukavcu imenovan je dr. Ljudevit Jurinac, koji se tu doseljava iz Varaždina i na službi ostaje sve do 1946. godine – navode u pomenutom zavodu.

Vila „Sollvay“ uprkos slavnoj prošlosti i reprezentativnom igledu danas je zakatančena. Nadležne institucije, ali i lokalna zajednica što prije bi trebali pristupiti mjerama zaštite, obnove i prezentacije ovog značajnog kulturno-historijskog nasljeđa.

Vila „Solvay“ se nalazi u središnjem dijelu prostrane zelene površine, dimenzija 97,00 m x 94,00 m. Tlocrtna osnova vile je pravougaonog oblika dimenzija 19,05 m x 13,80 m, spratnost objekta iznosi Sut+VP+M, a visina do sljemena četverovodnog krova iznosi 10,74 m. Ispred glavnog ulaza na sjeveru, kojeg predstavljaju dvokrilna vrata, dimenzija 1,63 m x 3,20 m nalazi se natkriveni trijem, dimenzija 4,97 m x 2,00 m. Fasade objekta nisu stilski strogo definirane, te je moguće raspoznati dekorativne elemente koji odražavaju estetiku secesije, ali i elemente historicističkog dekorativnog programa.

E.S.

Komentari