Katedra: Profesor Meho Alić – Partić o ramazanskom postu i vrhunskom sportu (VIDEO)

O bavljenju sportom tokom dana posta napisano je bezbroj studija, do u detalje je istraženo šta sportisti smiju jesti, kada i koliko tečnosti smiju popiti, naravno, tokom perioda u kojem je to dopušteno, kao i o tome kako post utječe na performanse sportista.

Ni u jednoj studiji nije navedeno da post štetno djeluje na ljudski organizam, ali u mnogim studijama zaključci su da sportisti zbog posta mogu imati “smanjene sposobnosti” zbog manjka energije, slabije koncentracije, slabijih refleksa. S druge strane, sportisti tvrde da su “mirnije glave” kada poste i da im to pomaže da poboljšaju svoju igru.

Post je, čini se, situacija u kojoj nauka kaže jedno, a praksa drugo. Naime, iz aspekta nauke, neko ko nije jeo 17 sati, nije popio ni kap vode, ne bi mogao igrati fizički izuzetno zahtjevne utakmice, ali muslimani sportisti iz Ramazana u Ramazan dokazuju da je to itekako moguće.

“Što se tiče posta, to je duhovno razmišljanje koje vam daje izdržljivost potrebnu za igru. Kroz Allahovu milost, uvijek sam se osjećao jačim i energičnijim za vrijeme ramazana”, izjavio Hoaken Olajuwon košarkaš NBA lige

Ali, to nije ništa novo, brojni su sportisti muslimani koji se strogo pridržavaju vjerskih pravila. U svijetu fudbala među poznatim muslimanima svakako su Mohamed Salah i Sadio Mané iz Liverpoola, Paul Pogba iz Manchester Unajteda, Mesut Özil iz Fenerbahcea, Ousmane Dembélé iz Barcelone, Mousa Dembélé iz Atletico Madrida, Emre Can iz Borussije Dortmund…

Činjenica da klubovi u zemljama koje nemaju islamsku tradiciju, niti danas imaju znatniji procent stanovnika muslimana, dopuštaju sportistima da poste u danima kada igraju neke od najvećih utakmica za svoje klubove, ipak pokazuje da su to demokratska društva u kojima se poštuju svačije pravo i opredjeljenje.

Ovo dobija na težini ako uzmemo u obzir to da klubovi plaćaju stotine miliona eura za ugovore svojih fudbalera i sigurno im je stalo da oni daju svoj maksimalni doprinos u realizaciji klupskih ciljeva.

Međutim postoje pravila u islamu kako se post može nadoknaditi

MIŠLJENJE FIFE U NOGOMETU

No, u današnjem svijetu sporta ništa se ne prepušta slučaju. Ako sportist odluči postiti, tu je tim stručnjaka da mu pomogne da što bolje odabere namirnice koje će konzumirati na sehuru i iftaru.

Poznat je slučaj trenera u košarkaškom timu Oklahoma City Thunder, koji je nekoliko dana i sam ispostio iako nije musliman samo da bi shvatio ponašanje ljudskog tijela prilikom posta kako bi tome mogao prilagoditi treninge.

Harry Routledge bio je šef sportske nauke i prehrane FC Los Angeles. On se brine o tome šta jede i pije fudbaler Mohamed el-Munir, koji posti tokom Ramazana kako bi mogao igrati fudbal na vrhunskom nivou. Routledge kaže da obroci moraju biti kalorijski jaki s visokim udjelom ugljikohidrata, što pomaže u održavanju mišićne mase i tjelesne težine. Možda i važnije od hrane jeste dobar plan hidratacije u nekoliko sati tokom dana kada je dopušteno jesti i piti.

“Naša strategija hidratacije zasniva se na redovnom unosu vode s redovnim unosom elektrolita. Ovo pomaže u održavanju hidratacije unošenjem velikih količina natrija, kalija i magnezija, minerala koji se gube u znoju”, objašnjavao je Routledge prije nekoliko godina.

O bavljenju sportom tokom dana posta napisano je bezbroj studija, do u detalje je istraženo šta sportisti smiju jesti, kada i koliko tečnosti smiju popiti, naravno, tokom
perioda u kojem je to dopušteno, kao i o tome kako post utječe na performanse sportista.

prof.dr Meho Alić – Partić

Komentari