Digitalne tehnologije su promijenile način na koji komuniciramo, radimo i provodimo slobodno vrijeme. Međutim, stalna povezanost može dovesti do osjećaja preopterećenosti i anksioznosti. Prekomjerna upotreba društvenih mreža često rezultira poređenjem sa idealizovanim prikazima života drugih ljudi, što može dovesti do depresije i niskog samopoštovanja. Na primjer, mnogi mladi ljudi osjećaju pritisak da prikažu savršen život na društvenim mrežama, što može stvoriti osjećaj nesigurnosti i usamljenosti.
Prema izvještaju UNICEF-a iz 2021. godine, 14% mladih u svijetu, uzrasta između 10 i 19 godina, ima probleme s mentalnim zdravljem, a depresija, anksioznost i poremećaji ponašanja su među vodećim uzrocima bolesti i invaliditeta kod adolescenata. Također, samoubistvo je četvrti vodeći uzrok smrti u uzrasnoj grupi od 15 do 19 godina.
Prepoznavanje znakova pretjerane povezanosti
Kako možemo prepoznati da smo previše “vezani” za digitalni svijet? Ako primjećujemo da nam je sve teže da se skoncentrišemo na jedan zadatak, da imamo nisko strpljenje za bilo šta što nema instant rezultate, ili da se osjećamo iscrpljeno i bez energije nakon dugog vremena provedenog pred ekranima, to može biti znak upozorenja. Također, poremećaj sna i promjene raspoloženja mogu biti indikatori da nam je potrebna digitalna detoksikacija.
Studija Instituta za medije Crne Gore iz 2024. godine pokazala je da je korišćenje ekrana povezano sa povećanjem stope depresije, anksioznosti i usamljenosti kod mladih. Ovi podaci ukazuju na potrebu za pažljivim praćenjem i regulisanjem vremena provedenog pred ekranima.
Kako onda, usred svega ovog, održati mentalno zdravlje i izgraditi zdrav odnos sa tehnologijom? Prvi korak je samosvijest – prepoznati kada i kako tehnologija počinje negativno da utiče na nas. Zatim slijedi postavljanje granica; određivanje vremenskih okvira kada smo, a kada nismo online. Veoma je korisno praktikovati i ‘digitalne pauze’ tokom dana. Razvijanje hobija i aktivnosti koje ne uključuju tehnologiju može poslužiti kao dobar balans. Svjesno posvećivanje vremena bliskim ljudima i prirodi, kao odmak od ekrana, pomaže u mentalnoj regeneraciji.
Digitalno doba sa sobom nosi mnogobrojne izazove za naše mentalno zdravlje, ali isto tako nam pruža i alate koji mogu da nam pomognu da se izborimo sa njima. Postoji mnogo sjajnih online alata i sadržaja koji mogu pomoći u podršci svim aspektima mentalnog zdravlja i dobrobiti.
Sigurnost
Provjerite postavke privatnosti na svim svojim profilima na društvenim mrežama. Neka vaša web kamera bude pokrivena kada je ne koristite. Budite oprezni kada se prijavljujete na aplikacije i usluge na internetu – posebno kada unosite svoje ime, adresu ili fotografiju. Ako ste zabrinuti zbog nečega što ste vidjeli ili doživjeli na internetu, trebali biste razgovarati s odraslom osobom kojoj vjerujete i prijaviti šta se desilo na dotičnoj platformi.
Digitalno doba donosi mnoge izazove za naše mentalno zdravlje, ali isto tako pruža i alate za njihovo prevazilaženje. Bitno je razviti svijest o tome kako upotreba digitalnih tehnologija utiče na nas i naučiti uspostaviti granice koje će nam omogućiti da održimo mentalnu ravnotežu. Kroz kombinaciju samosvijesti, praktičnih strategija i podrške okoline, moguće je naučiti živjeti sa digitalnim dobom na način koji podstiče naše mentalno blagostanje.