Politiziranje tragedije prevarenih kupaca u SPO 15. maj

Objavljeno:

Podijeli na:

Ne možemo se oteti utisku kako pojedini politički subjekti i pojedini centri moći pokušavaju ispolitizirati tragediju prevarenih kupaca u SPO 15. maj kako se približava zvanični početak predizborne kampanje.

Izanalizirani su kandidatski spiskovi za predstojeće izbore i utvrdili kako su pojedini kupci stranački angažovani. Pa šta? Svako u ovoj državi može birati i biti biran. To je, valjda, demokratija.

Autokratija i tiranija je stanje kada pojedinci ne dozvoljavaju druga mišljenja, pa i argumentirana.

A argumenti govore kako nema nevinih u aferi 15. maj. Ima manje ili više krivih, a žrtve su dobro poznate. Trinaest kupaca koji su zauvijek napustili ovaj svijet ne osjetivši šta znači toplina sopstvenog doma i kupci koji se više od deceniju bore da uđu u svoje masno plaćene i davno otplaćene stanove.

Ko je počeo politizirati cijelu aferu? Kantonalno tužilaštvo TK na čelu sa Tomislavom Ljubićem? Zašto?

Otegnuli su istragu od nemila do nedraga, a kad se očekivalo procesuiranje više osoba navedenih u krivičnim prijavama oni su u predizborno vrijeme uzeli jednu. Ne bez razloga!

Niko nije kriv dok se ne dokaže da je kriv i presumpciju nevinosti treba poštovati. Pitanje svih pitanje glasi šta je Kantonalno tužilaštvo TK na čelu sa Ljubićem radilo deceniju i više…

Zar nisu znali da se u naselju 500-600 metara od njih događa kriminal. Zašto po službenoj dužnosti nisu djelovali?

Nikad nas neće ubijediti da optužnica protiv Envera Bijedića nije tempirana samo zbog izbora. Nije njih briga za prevarenim građanima. Da ih je briga optužnice bi bile podignute mnogo ranije i niko ne bi bio izostavljen.

I laicima je jasno kako javno preduzeće u većinskom vlasništvu grada ili općine funkcioniše po vertikali. Kako, kad i gdje se podnose finansijski izvještaji, ko ih usvaja, ko odabrava plan i program aktivnosti…

Zašto Kantonalno tužilaštvo TK ne utvrđuje i ko je odgovoran za propast Direkcije za izgradnju ne amnestirajući ni jednog direktora od završetka agresije na BiH do danas.

Znaju li da se ojađenim radnicima duguju plate i druge naknade? Ko je raskrmčio imovinu Direkcije?

Zna li bi u Kantonalnom tužilaštvu TK da se žele baviti svojim poslom. Nažalost oni se bave politikanstvom, a žrtve trpe. U ovom slučaju, ponavljamo, žrtve su prevareni kupci i radnici. Izbori će biti i proći, ali vjerujte da se zbog politike još dugo ovaj slučaj u potpunosti neće rasvjetliti.

E.Skokić

Podijeli na: