Više od 6.600 učesnika krenulo je jutros na put dugačak više od 100 kilometara – pješački pohod Marš mira, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici i njenoj okolini. U maršu, kao i proteklih godina učestvuje i delegacija Vlade Tuzlanskog kantona koju predvodi premijer Irfan Halilagić, a u kojoj su još i ministri obrazovanja i nauke Ahmed Omerović i unutrašnjih poslova Nedžad Bristrić.
„Okupili smo se na ovu 30-tu godišnjicu, da započnemo Marš mira. Marš simbolizuje potragu za istinom i pravdom do koje, prije svega preživjeli, ali i svi mi želimo da dođemo. Drago nam je vidjeti da je ovaj Marš mira, jedan od najvećih posljednjih godina i da je prisutan veliki broj mladi ljudi. Vlada TK i ja lično ćemo uvijek biti podrška i Maršu mira i preživjelim žrtvama genocida u Srebrenici,“ kazao je premijer Halilagić krećući na ovo trodnevno hodošašće.
U koloni su i brojni preživjeli učesnici „Marša smrti“, ali i organizovane grupe, domaći i strani aktivisti, a ono što karakteriše ovogodišnji Marš mira jeste veliku broj mladih ljudi koji će ove godine učestovati u Maršu. Osim odavanja počasti ubijenim civilima cilj i ovogodišnjeg hodočašća jeste i da podsjeti na težinu zločina koji se dogodio u zaštićenoj zoni UN-a Srebrenici. Oni koji su uspjeli preživjeti, Nezuk, koji je udaljen svega nekoliko kilometara od Sapne, upravo su 1995. vidjeli kao mjesto novog života. Većina njih je danima pa i mjesecima, prolazeći kroz brdsko-planinske predjele, izbjegavala agresorske zasjede i smrt. Stoga je upravo iz Nezuka krenula kolona učesnika, a proći će Baljkovicu, Parlog, Crni Vrh, Snagovo, Liplje, Jošanicu, Donju Kamenicu, Bakrače, Glode, Udrč, Cersku, Kaldrmicu, Đugum, Mravinjce, Burnice, Kameničko Brdo, Ravni Buljim, Jagliće, Šušnjare, Budak, sa završetkom u Potočarima, kod Memorijalnog centra. Dnevne dionice puta iznose između 25 i 30 kilometara i prolaze kroz zahtjevne i teško prohodne predjele, poput planinskog masiva Udrča i šumskih staza okruženih potocima. Marš prolazi i kroz povratnička naselja u kojima se učesnicima redovno pruža gostoprimstvo, a mnoga od ovih mjesta bila su poprišta masovnih pogubljenja i lokacije primarnih, sekundarnih i tercijarnih masovnih grobnica.
Marš mira iz Nezuka prema Potočarima krenu je jutros a učešće je uzelo 6600 osoba – Foto: Vlada TK
Učesnici će na određenim tačkama imati priliku prisustvovati kraćim historijskim časovima, gdje se govori o ratnim dešavanjima i stradanjima. Neka od svjedočenja iznijet će osobe koje su 1995. godine preživjele “Marš smrti”, a koje i danas učestvuju u ovom pohodu – rame uz rame sa mladima koji uče i pamte.
Završetak Marša mira predviđen je za 10. juli, a učesnici će prisustvovati komemoraciji i kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Potočari gdje će biti ukopane posmrtni ostaci pet identifikovanih žrtava genocida Najmlađe žrtve koje će biti ukopane ove godine su dvojica mladića koji su u trenutku smrti imali svega 19 godina. Radi se o Avdić (Husejin) Senajidu i Mujić (Ramiz) Harizu. Obojica su ubijena u julu 1995. godine, a konačan smiraj nalaze 30 godina kasnije. Njihovom ukopu bi trebalo prisustvovati 150 hiljada ljudi, koliko se prema projekcijama Organizacionog odbora, očekuje na obilježavanju 30. godišnjice genocida počinjenog u zaštićenoj zoni UN-a.