Košarkaška reprezentacija BiH slavila u Bugarskoj

Objavljeno:

Podijeli na:

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Svjestko prvenstvo 2023. na gostovanju kod Bugarske rezultatom 85:75.

Bh.selekcija otvorila je utakmicu u Botevgradu poenima Sulejmanovića, a kasnije Halilović pogodio za 4:4. Novo vodstvo imamo preko našeg kapitena kojije ukrao loptu a potom poentirao za 6:4. Bugari gube još jednu loptu, ali Halilović ne uspijeva realizovati napad.

U 5. minuti imamo pet poena prednosti (11:6). Zakucavanjem Sulejmanovića imamo 13:6, a isti igrač “tricom” donosi prednost od osam poena. Prvu dvocifrenu prednost imamo poenima Halilovića 18:8, nakon čega Bugari traže time-out. Prvu dionicu smo riješili u svoju korist 25:19.

Drugi period otvaramo trojkom Vrapca i vodimo 28:19. Potom trojkom Robersona održavamo dvocifrenu prednost, imamo 31:21 u 12. minuti igre. Sa dvije trojke Bugarska dolazi na -4, selektor Bosnić uzima time-out. Potom dolaze domaćini na koš zaostatka 29:31. Prvi put Bugarska dolazi do vodstva 34:33 u 15. minuti. Vratili smo se tricom Muse 38:34 u 17. minuti susreta. Ponovo Musa pogađa za tri poena,a potom i Gegić za dva poena. Vodimo 48:40, nakon čega bugarski selektor zove time-out. Poenima Halilovića idemo na plus 10, 40:50 bilo je za Zmajeve. Na poluvrijeme odlazimo vodstvom 50:42.

Najefikasniji u prvom poluvremenu kod Zmajeva bili su Halilović 14, Sulejmanović 12 i Musa 10 poena. Kod Bugarske Kostov 8, Marinov i Petkov po 6 poena.

Trojkom Lazića i zakucavanjem Kamenjaša dolazimo do najveće prednosti 57:44, na otvaranju trećeg perioda. Nekoliko napada ne koristimo, kako bi povećali prednost, ali nedopuštamo Bugarima da se rezultatski približe. Musinom trojkom idemo do vodstva 69:50. U posljednji period ušli smo sa 14 poena prednosti.

Nalet Bugara na početku posljednje dionice zaustavio je kapiten Halilović kada je pogodio za 73:59. Poslije sumnjive namjerne greške za Halilovića Bugari su došli na 66:76, a naši reprezentativci su uspjeli odbraniti naredni napad. Atić je promašio naredni napad, do tada je imao šut 1-9. Bugari sa linije za slobodna bacanja smanjili na -8. Nakon još jedne greške Atića Bugari dolaze na -6, a selektor Bosnić uzima time-out. Nakon čega poentira Roberson i prekida naš crni niz, Kostov promašuje šut za tri poena, a Musa ide na liniju za slobodna bacanja.

Njegovim poenima ponovo imamo dvocifrenu prednost. Veoma važnu tricu pogađa Roberson iz gotovo nemoguće pozicije za 72:83 na 92 sekunde prije kraja. Kada je Kostov napravio korake bilo je jasno da je pobjeda naša ako je uopšte i bilo dileme. Utakmicu mirnu privodimo kraju, a kvalifikacije otvaramo sa dvije pobjede.

Halilović 21, Musa 17 i Sulejmanović 14 istakli su se kod BiH. Kostov 13 i Michev 12 poena kod Bugarske.

TIA

Podijeli na: