Zmajevi pobjedom stigli do A divizije Lige nacija

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je na Bilinom polju ostvarila veliki trijumf nad Crnom Gorom u 5. kolu Lige nacija.

Slavili su Zmajevi golom Ermedina Demirovića sa 1:0, te su tako ovjerili prvo mjesto u grupi, što im donosi promociju u Ligu A Lige nacija, kao i drugi šešir u žrijebu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024. godine, koji eće se održati 9. oktobra.

Također, BiH je tako već praktično osigurala baraž za Euro 2024. u Njemačkoj, a u kasu NSBiH će se sliti oko 3 miliona eura nagrade za osvajanje Lige nacija.

Već nakon nekoliko minuta igre Zmajevi su prijetili. Nakon ubačaja iz kornera Edin Džeko hvata volej, ali loptu ipak šalje preko gola.

U 14. minuti je Adam Marušić bio u opasnom naletu po desnoj strani, pretrčao je Seada Kolašinca, ali Ibrahim Šehić istrčava i izbija loptu ispred njega.

Potom i u 16. minuti opasno prijeti Marušić, ali ovaj put Šehić brani. U 23. minuti su Zmajevi uputili prvi udarac u okvir gola. S ivice kaznenog prostora je šutirao Džeko, a Milan Mijatović to bez većih problema hvata.

Četiri minute poslije je svoj udarac oprobao Amir Hadžiahmetović, a lopta je prohujala pored stative gostiju.

Erupcija na Bilinom polju je uslijedila u 32. minuti. Pjanić je oduzeo jednu loptu i onda je proslijedio do Miroslava Stevanovića, koji s desne strane centrira na peterac, odakle u mrežu loptu šalje Ermedin Demirović..Radovali smo se dugo, ali sudije iz VAR sobe signalizirale su ofsajd i pogodak je poništen. Tek dio noge Demirovića nalazio se iza leđa odbrane Crnogoraca…

Džeko je u 37. minuti lukavo pokušao s 25 metara, ali otišla je lopta pokraj stative, a kada se činilo da će se na odmor otići bez golova, Zmajevi su poveli!

Tek je počela sudijska nadoknada, a Demirović pogađa nakon centaršuta s desne strane i ovaj put Crnogorcima ni VAR nije mogao pomoći. 1:0! Za Demirovića je to prvijenac u nacionalnom dresu.

Na otvaranju drugog poluvremena kolosalnu su šansu imali Crnogorci preko Mugoše, čiji udarac iz neposredne blizine brani Ibrahim Šehić, ali jasno je da bi ovaj gol svejedno bio poništen jer bi mu prethodila čak dva ofsajda.

Imali su potpunu inicijativu nakon toga gosti i konstantno su pravili pritisak, dok su se Zmajevi potpuno povukli. Stevan Jovetić je u 69. minuti opasno zaprijetio iz slobodnjaka, ali odbranio je to Šehić.

U 77. minuti Demirović neuspješno prijeti s distance, a u narednom napadu Đurđević propušta veliku šansu za goste. S pet metara je promašio cijeli gol! Deset minuta poslije je Džeko mogao staviti tačku na meč, ali je izblokiran u dobroj šansi.

U finišu meča viđene su ovacije za mladog Amara Dedića, veliku nadu bh. fudbala, koja je odigrala gotovo cijeli meč na desnom beku, a cijelo Bilino polje mu je skandiralo ime.

Do kraja nije bilo uzbuđenja i završilo je 1:0 za Zmajeve, koje još u ponedjeljak čeka gostovanje Rumuniji u posljednjem 6. kolu ove sezone Lige nacija.